IZDAVAČKA DELATNOST

Journal of Medical Biochemistry

Društvo medicinskih biohemičara Jugoslavije 1982. godine otpočelo je sa izdavanjem naučnog i stručnog časopisa Jugoslovenska medicinska biohemija čiji je Glavni urednik bila dr sc. Neda Longino sa sedištem uredništva u Petrovoj 13, u Zagrebu (Hrvatska). Kasnije je urednik bio dr Ernest Suchanek. Časopis je izlazio dva puta godišnje.

Savez društva medicinskih biohemičara Jugoslavije podneo je zahtev Ministarstvu za informacije Republike Srbije za upis „Jugoslovenske medicinske biohemije“ u Registar sredstava informisanja, što je odobreno 24. 4. 1992. godine i časopis je upisan pod registarskim brojem 1313. Na ovaj način sedište „Jugoslovenske medicinske biohemije“ premešteno je u Beograd (v. rešenje Ministarstva informisanja Republike Srbije).

Za glavnog i odgovornog urednika imenovana je prof. dr Nada Majkić-Singh, a za članove Redakcionog odbora doc. dr Branislava Brkić, prof. dr Jelena Đurđević, prof. dr Jovan Kavarić, prof. dr Vojislav Miletić, prof. dr Marina Stojanov i doc. dr Vesna Spasojević-Kalimanovska. Od toga datuma (19. 5. 1992. godine) intenzivno je rađeno na poboljšanju kvaliteta časopisa.

Jugoslovenska medicinska biohemija izdavana je u jednom volumenu sa četiri broja godišnje. Narodna biblioteka Srbije dodelila je časopisu DOI broj. Časopis je registrovan u Ministarstvu nauke Republike Srbije i bio je dostupan na sajtu Narodne biblioteke i Društva medicinskih biohemičara Jugoslavije.

Institute for Scientific Information (ISI) (danas Thomson Reuters) otpočeo je od 1994. godine da indeksira časopis u svojim izdanjima: Research Alert i Biochemistry and Biophysics Citation Index, (v. pismo James Testa, ISI menadžera) kad je časopis dobio i prvi Impakt faktor, pa sve do 2004, kad se zbog političkih i administrativnih propusta časopis briše iz referisanja.

Jugoslovenska medicinska biohemija je osim toga referisana i u drugim indeksnim bazama kao što su: EMBASE/Excerpta Medica, Elsevier BIOBASE/Current Awareness in Biological Science, Current Awarenes in Biomedicine, Bowker International Serials Database, Bulletinn Scientifique, SCOPUS, VINITI: All-Russian Institute of Scientific and Technical Informations, Referativnyi Zhurnal, National Library of Serbia, KOBSON, SCIndeks.

Godine 2007. sklopljen je ugovor sa kompanijom Versita, Poljska, o elektronskom izdavanju časopisa na njihovom veb sajtu, kada je časopisu promenjen naziv u „Journal of Medical Biochemistry“. Tako počev od godišta 26/2007. časopis u potpunosti izlazi na engleskom jeziku sa kratkim sadržajem na srpskom jeziku. Journal Citation Reports (JCR), Thomson Reuters časopisu 2011. godine dodeljuje novi Impakt faktor.

Časopis takođe indeksiraju brojne svetske baze među kojima su i sledeće: Science Citation Index Expanded (SciSEarch, Thomson Reuters); Journal Citation Reports/ Science Edition (JCR, Thomson Reuters), EBSCO Publishing, EMBASE/Excerpta Medica, Elsevier BIOBASE/Current Awareness in Biological Science, Current Awarenes in Biomedicine, Chemical Abstract Service, ChemWeb, CAB Abstracts, Global Health, DOAJ (Directory of Open Acess Journals); Summon, Bowker International Serials Database, Bulletinn Scientifique, SCOPUS, VINITI: All-Russian Institute of Scientific and technical Informations, Referativnyi Zhurnal, National Library of Serbia, KOBSON, SCIndeks i brojne druge. Broj baza koje traže indeksiranje časopisa svakim danom se povećava. Od 2015. godine Journal of Medical Biochemistry se indeksira u bazi Medline.







Od 2014. godine Journal of Medical Biochemistry je član Committee on Publication Ethics (COPE), European Association of Science Editors (EASE) i World Association of Ethics (WAME).

Časopis izlazi tromesečno u štampanom obliku (ISSN 0354-3447) i u elektronskom izdanju (online), ISSSN 1452-8266.

Journal of Medical Biochemistry se u elektronskom obliku nalazi na sledećim web adresama: http://www.dmbj.org.rs/jmb; http://www.degruyter.com/view/j/jomb

Izdavač časopisa „Journal of Medical Biochemistry“ (J Med Biochem) je Društvo medicinskih biohemičara Srbije (DMBS). Glavni i odgovorni urednik časopisa je prof. dr Nada Majkić-Singh, ko-urednik je prof. dr Svetlana Ignjatović, tehnički urednici su dr Snežana Jovičić i dr Marijana Dajak, pripremu radi Danijela Mijailović, a lektor časopisa je Maja Vojvodić. Časopis ima međunarodni Redakcioni odbor sa brojnim domaćim i stranim stručnjacima iz oblasti laboratorijske medicine. Sedište časopisa je u Vojislava Ilića 94B/7, 11050 Beograd, u sedištu DMBS.

Časopis objavljuje revijske radove, originalne naučne radove, kratka saopštenja, stručne radove i prikaze slučajeva. Objavljuje i niz tehničkih izveštaja vezanih za rad DMBS, aktivnosti IFCC, EFLM i BCLF.

Časopis objavljuje radove iz oblasti humane medicinske biohemije, kliničke hemije, molekularne biologije, imunohemije, kao i drugih oblasti laboratorijske medicine od interesa. U svakom broju objavljuju se uputstva autorima u okviru kojih se navodi profil časopisa, način prijema radova, način recenziranja, način pripreme radova, statistička obrada podataka, autorska prava, izjava o pravima ljudi i životinja, izjava o konfliktu interesa i pristanak za publikovanje podataka.

Svi radovi se šalju preko Editorial Menadžer sistema (Editorial Manager, EM), www.editorialmanager.com/jmedbiochem Proces se sastoji iz više koraka kojima se obezbeđuje standardna forma primljenih radova, dobija od autora potpisana izjava o odsustvu konflikta interesa i regulišu autorska prava. J Med Biochem je časopis sa otvorenim pristupom sadržaju (Open Access Journal) i prihvatio je „Creative Commons“ strategiju za poštovanje autorskih prava. Iz tog razloga je usvojen dokument kojim se dobija dozvola za objavljivanje (Licence to Publish), kojim autori pristaju da se njihov rad slobodno kopira, distribuira i prenosi pod uslovom da se navede izvor, da se ne koristi u komercijalne svrhe i da se ne menja ili proširuje. Autori zadržavaju i pravo da koriste suštinu rada u daljem sopstvenom radu, uključujući predavanja i knjige, pravo da reprodukuju članak za sopstvene potrebe, ali ne i novčanu nadoknadu.

Uredništvo zadržava pravo da na osnovu sopstvene procene pristigle radove vrati autorima u najkraćem mogućem roku, ako tema ne odgovara oblastima interesovanja Journal of Medical Biochemistry, ako nisu u prioritetu za objavljivanje ili ne odgovaraju po kvalitetu standardima časopisa, između ostalog, i na osnovu procenta plagiranog sadržaja. Naime, svi pristigli radovi se odmah po prijemu proveravaju „CrossCheck iThenticate“ sistemom za procenu prisutnog stepena plagijarizma. Radovi koji ispune osnovne kriterijume podležu objektivnoj recenziji od strane najmanje dva recenzenta i obično se odluka o prihvatanju ili odbijanju donosi u toku četiri nedelje od prijema.

Uvođenjem EM onlajn sistema za prijem radova, povećao se broj pristiglih radova i dobijanjem Impakt faktora iz godine u godinu stalno raste. Stopa prihvatanja kreće se oko 25%. Autori potiču iz celog sveta, a u najvećem broju šalju se radovi iz Srbije, zatim Turske, Kine, Italije, Rumunije, Indije, Egipta itd.

Druga izdavačka delatnost

Osim časopisa, Društvo medicinskih biohemičara Srbije je izdavač većeg broja stručne literature koja se navodi u poglavlju 12. Stručna literatura – Udžbenici i priručnici iz oblasti medicinske biohemije.

Društvo priprema i izdaje i svu drugu neophodnu prateću štampanu dokumentaciju za održavanje kongresa, simpozijuma, seminara i drugih sastanaka, kao što su obaveštenja, programi, pozivnice, plakati i sl.